Byodo-In, Oahu, Havaj

Havaj: Navštivte chrám Byodo-In temple

Havaj je místem, kde se odjakživa setkávali různé kultury a náboženství. Na Oahu najdete kostely a chrámy nejrůznějších církví a společenství. Mě osobně nejvíc oslovil chrám Byodo-In, který je zmenšenou replikou stejnojmenného chrámu z japonského Uji. Co zde najdete?

 

Trocha historie

Chrám byl postaven a otevřen pro veřejnost 7. června 1968 na sté výročí příchodu prvních japonských migrantů na Havaj. Jedná se o repliku Zen Budhistického chrámu, kterých najdete v Japonsku poměrně hodně. Nejde o praktikující chrám, i když v minulosti zde bylo možné budhistické mnichy potkat při modlitbách. Často je využíván pro svatební obřady.

 

Kde chrám najdete?

Pokud vyrážíte z Honolulu, je nejlepší využít silnici č. 63, která se jmenuje Likelike highway. Případně můžete jet i po silnici H3 či po Pali Highway. ze všech po projetí hor odbočíte na silnici č. 83 a vydáte se na sever. Na začátku městečka Ahuimanu se na levé straně nachází Valley of the Temples, což je primárně hřbitovní komplex. Ten projedete a v jeho zadní části, na úpatí hor se nachází právě Byodo-In temple.

mapa Byodo-In temple, Havaj

Mapa Byodo-In temple, Havaj

Vstupné a otvírací doba

Vrátnici Valley of the Temples můžete projet, zde nic platit nebudete. Pouze budete nasměrováni k chrámu. Parkoviště u chrámu je bezplatné a pokud přijedete po ránu, nebudete mít problém zaparkovat. Chrám je aktuálně otevřený od 8:30 do 17:00 s tím, že vřele doporučuji dorazit brzy ráno. Web nicméně tvrdí, že otvírací doba je od 9:00 do 17:00, takže se může stát, že budete muset chvilku počkat.

Chrám je oblíbenou turistickou zastávkou a přes den zde bývá opravdu hodně lidí. Po ránu se v areálu fotí velmi dobře. Před cestou si zkontrolujte na webu http://www.byodo-in.com, zda není chrám uzavřen například kvůli svatbě.

Vstupné za jednu dospělou osobu jsou symbolické $3.

Byodo-In, Oahu, Havaj

Byodo-In, Oahu, Havaj

Co zde můžete fotit

Chrám samotný je obklopen jezírkem, ve kterém se krásně zrcadlí. Po ránu je dobře nasvětlen sluncem a pokud máte štěstí na dobré počasí, přímo za chrámem se tyčí zelené hory. V zahradě chrámu najdete jezírko s tekoucí vodou a nechybí zde řada tropických rostlin. Uvnitř chrámu čeká pozlacená socha sedícího Budhy. V zahradě je i krásný zvon a meditační altán.

V jezírku je velké množství kaprů Koi a v zahradách můžete potkat kromě jiného pávy, černé labutě nebo třeba želvy.

Celkově na prohlídku a focení počítejte s cca hodinou.

Byodo-In, Oahu, Havaj

Byodo-In, Oahu, Havaj

Byodo-In, Oahu, Havaj

Byodo-In, Oahu, Havaj

Závěr

Chrám Byodo-In působí velice uklidňujícím dojmem a budete se zde cítit dobře. Na rozdíl od řady jiných chrámů a kostelů na ostrově nepůsobí ani pompézně ani neautenticky. Pokud si chcete užít trochu té americké pompéznosti a nevkusu, zajeďte si do Laie Hawaii Temple, který spravují Mormoni.

Laie Hawaii Temple

Laie Hawaii Temple

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *