Koko crater, Oahu

Honolulu: Koko crater railway trail

Pokud máte rádi pěší turistiku, jistě mi dáte za pravdu, že jsou výšlapy, které jsou v pohodě a pak ty, u kterých si říkáte: “Proč to proboha dělám”. Pokud jste na Havaji na ostrově Oahu, bydlíte někde v Honolulu a chcete vypadnout z přelidněné Waikiki pláže, máte řadu možností. Hledáte-li něco snadného, běžte na Diamond Head vyhlídku. Pokud chcete prověřit svojí kondičku, tak zvolte Koko crater railway trail jako já.

 

Jak se tam dostat

Když pojedete autem, čeká vás cca 25 minut jízdy na východ od Honolulu po silnici číslo 72. Jde o hlavní cestu s poměrně silným provozem a dojedete do Hawaii Kai. Z hlavní silnice odbočíte na LunaliloHome Rd, a z té pak na Anapalau St, kterou dojedete do Koko Head district parku. Pokud by vás navigace hnala jinudy, tak vězte, že ostatní silnice jsou zavřené.

Alternativně můžete využít autobus č. 22, který má zastávku přímo na hlavní silnici jen kousek odtud.

Z parkoviště v parku se vydáte po původní, nyní zavřené silnici na sever, která vás zavede na začátek trailu.

Koko crater, Oahu

Zespodu vypadá Koko Head neškodně 🙂

Co vás čeká

Celý trail je původní trať, kterou používali vojáci pro zásobování bunkru na vrcholu Koko Head kráteru. Trať je absolutně rovná, strmá linka, takže celou dobu vidíte, co jste už urazili, a co vás ještě čeká. Je se na co těšit, protože budete na prudkém havajském slunci stoupat cca 1,5 km nahoru a to samé vás pak čeká dolů. Nemine vás přes tisíc pražců, které slouží jako schody a věřte mi, že v druhé polovině, kde je kopec ještě prudší, už bolí každý krok.

Koko crater, Oahu

Pohled dolů zhruba z poloviny ve vás vyvolá hrdost. Pohled nahoru zoufalství.

Cesta nahoru zabere od 20 minut do cca 1,5 hodiny podle kondice. Já byl blíž tomu druhému číslu. Převýšení je skoro 400 výškových metrů a to ne příliš pohodlným terénem. Pražce jsou různě rozlámané, posunuté, a tak je stoupání o to náročnější. Naštěstí budete potkávat hodně mladých, kondičně lépe vybavených sportovců, kteří vás budou při předbíhání povzbuzovat – prostě Američani. Připadal jsem si cestou nahoru staře, unaveně a zoufale. Dělejte pravidelné přestávky a vezměte si hodně vody a předstírejte, že fotíte. Je to důstojnější. Já táhl 13 kg foto batoh, stativ, a tak jsem vzal jen jednu lahev vody, čehož jsem litoval, ale vypadal jsem jako fotograf.

Co vás čeká nahoře?

Odměnou za strastiplnou cestu je nádherná vyhlídka na jihovýchodní část ostrova. Uvidíte Hanauma Bay a Kui channel v celé kráse. Samozřejmě městečko Hawaii Kai budete mít jak na dlani. V dálce je vidět Diamond Head a kousek Honolulu a na severu celý kráter Koko a pobřeží dál až k Makapu’u Pointu. Vyhlídka je opravdu úchvatná a stojí za tu námahu.

Koko crater, Oahu

Pohled do Koko kráteru

Počítejte s tím, že nahoře není žádné zázemí, záchody, dokonce ani Starbucks! Jen opuštěný kryt, úchvatná vyhlídka a pocit, že jste to dokázali.

Koko crater, Oahu

Pohled na Hawaii Kai

Cesta zpět

Dolů se aspoň mně šlo lépe než nahoru. To samozřejmě neznamená, že cesta je jednoduchá. Nekonečné klesání, vysoké schody a dlouhé kroky si vybírají neúprosně daň v kolenou a ve stehenních svalech. Přesto dolu se dá bez problémů dojít za cca 30 minut a někteří sportovci to asi dali za pár minut.

Stálo to za to?

Přiznám se bez mučení, že cestou nahoru jsem proklínal foto batoh, sebe a ten pitomý nápad jít nahoru. Několikrát jsem si musel udělat přestávku, protože jsem tradičně přepálil začátek. Ale stálo to za to. Ten pocit vítězství sama nad sebou a svou leností, i ten výhled. Takže přátelé, neváhejte!

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *