Jak na hyperfokální vzdálenost?

Možná jste ten pojem už někde viděli nebo zaslechli. Hyperfokální vzdálenost je jeden z nejtajemněji a nejvíc sexy znějících fotografických pojmů. V zásadě jde o to, pro daný objektiv a danou clonu maximálně využít hloubku ostrosti. Nebo obráceně zajistit, aby vše ve scéně bylo ostré při co nejmenší cloně. Jak na to?

Hloubka ostrosti

Nejprve si vysvětleme pojem hloubky ostrosti. Ta nám říká, jaká část fotografované scény bude přijatelně ostrá a co bude už neostré. Čím blíže je objekt, na který zaostříme, tím je hloubka ostrosti menší. Čím nižší clonové číslo nastavíme, tím bude opět hloubka ostrosti menší. A v neposlední řadě čím kratší je ohnisková vzdálenost objektivu, tím je hloubka ostrosti naopak větší. Do hry tedy vstupují tři faktory, které se navzájem ovlivňují.

Hyperfokální vzdálenost

Používá se většinou označení H a teorie říká, že pokud zaostříte na tuto vzdálenost (H), tak při dané cloně a ohnisku bude ve fotografii ostré vše od H/2 přesně do nekonečna. Využijete tak maximálně hloubku ostrosti.

Nejčastěji se hyperfokální vzdálenost používá v krajinářské fotografii, když chcete mít ostré jak objekty v popředí, tak celé pozadí. Stačí odhadnout vzdálenost od vás k nejbližšímu objektu, zaostřit na dvojnásobnou vzdálenost a při správné cloně máte vyhráno.

 

Jak zjistit hyperfokální vzdálenost?

Výpočet pracuje s ohniskem a clonou. Vzorec není důležitý, protože je nepraktické provádět výpočet ve scéně. Někteří fotografové si s sebou na focení nosí tabulky či grafy hyperfokální vzdálenosti, ale sami uznáte, že jde o nepraktický postup. Proto jsme pro vás vyrobili aplikaci, které vám hyperfokální vzdálenost spočítá na iPhonu, telefonech s Androidem či na AppleWatch. Nepotřebuje připojení k internetu, takže ji můžete použít doslova kdykoli.

 

 

Ovládání je velice prosté, stačí nejprve nastavit ohniskovou vzdálenost, na kterou právě fotíte. Tu vidíte na objektivu. Pak se ujistit, že máte správně nastavenou velikost snímače. A pak už jen měníte clonu a vidíte okamžitě, jaká vychází hyperfokální vzdálenost. Získané hodnoty si můžete i uložit.

Proč zvolit Hyperfocalc (iOS)?

 • Aplikace funguje v češtině a angličtině
 • Je jednoduchá, přehledná a rychlá
 • Funguje na iPhonu i na Apple Watch, takže ji máte vždy při ruce
 • Obsahuje návod, jak hyperfokální vzdálenost použít
 • Stojí pouze 0,99€

Aplikaci si můžete stáhnout zde: https://itunes.apple.com/us/app/hyperfocalc/id1205650657?mt=8

Proč zvolit Fripito Focus Guru (Android)?

 • Aplikace funguje v češtině a angličtině
 • Je jednoduchá, přehledná a rychlá
 • Funguje na telefonech se systémem Android 4.2 a vyšším
 • Obsahuje návod, jak hyperfokální vzdálenost použít
 • Umí vypočítat i hloubku ostrosti
 • Stojí pouze 1,99€

Aplikaci si můžete stáhnout zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fripito.dof

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

8 komentářů u „Jak na hyperfokální vzdálenost?

  1. Jan Březina Autor příspěvku

   Verzi pro Android již dokončujeme a testujeme. Pokud vše půjde dobře, tak během cca 2 týdnů by měla být k dispozici

    1. Jan Březina Autor příspěvku

     Finišujeme testování. V průběhu týdne bychom ji měli uvolnit pro GPlay. Navíc bude umět kromě Hyperfokální vzdálenosti i výpočet hloubky ostrosti.

 1. vm

  Takových aplikací je spousta, obvykle toho umí mnohem více než jen hyperfokální vzdálenost a jsou velmi často zdama.

  1. Jan Březina Autor příspěvku

   Zdravíme,

   určitě existuje celá řada aplikací pro fotografy. Při vývoji Hyperfocalc jsme se snažili přijít s co nejpřehlednějším uživatelským rozhraním a jako jedni z mála nabízíme i verzi pro Apple Watch. Je na vás, rozhodnout se, zda je to pro vás hodnota adekvátní 1 EUR nebo ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *