Jak na dopravu v Bangkoku?

Bangkok je opravdu rozlehlé a místy chaotické město trpící dopravními zácpami, smogem a nedostatkem dopravního značení. Poznávat Bangkok pěšky nelze tedy doporučit, ať už kvůli fyzické náročnosti nebo vašemu zdraví.

Kromě vlastního auta můžete vyzkoušet místní autobusy, taxíky nebo tradiční symbol Thajska, tříkolky Tuk-Tuk. Ale nejspolehlivějších z dopravních prostředků je metro. První dvě linky byly vybudovány jako nadzemní, další pak jako klasické podzemí. Metro je čisté, bezpečné, moderní, do značné míry připomínající třeba to londýnské.

Bangkok

Pokud se chcete metrem přepravit z bodu A do bodu B, nejprve si najděte na mapě jména stanic. Ta jsou naštěstí psána nejen thajsky, ale i anglicky, takže to není problém. Jízdné se platí vždy podle toho, odkud kam jedete, takže potřebujete znát svůj plán před vstupem do stanice. Jízdné zaplatíte buď v automatu, nebo u ostrahy stanice s tím, že jakožto turista dostanete žeton, do kterého je magneticky zaznamenáno, kolik jste zaplatili. Cena jízdného se pohybuje v desítkách Bathů za jednu jízdu, takže v relacích velmi podobných těm evropským. Existují i karty, na které můžete jezdit průběžně, ale pro turistu nejde o ideální řešení.

bangkok_metro_map Při vstupu do stanice žeton přiložíte ke čtečce na turniketu, zaznamená se, odkud jedete a jste vpuštěni do prostoru stanice. Na cílové stanici vhodíte žeton do turniketu, zkontroluje se zaplacená částka a opět vás turniket pustí dále.

Vzhledem k dlouhodobým protestům v Bangkoku jsou na některých stanicích bezpečností rámy, které většina cestujících bez zavazadel ignoruje. Když už jste vyzváni, abyste rámem prošli, musíte projít se vším, co máte, takže to zcela pozbývá logiky a rám vždy pípá jak zběsilý, ale ostrahu nechává zcela klidnou.

Bangkok Cestování metrem v Bangkoku je rychlé, spolehlivé a příjemné, což se o ostatních dopravních prostředcích nedá říct. Thajci jsou příjemní, většinou ohleduplní a tiší. Nenechte se zmást tím, že v Thajsku mají přednost při sezení kromě těhotných žen a mnichů i děti. Naopak staří lidé většinou stojí a nikdo nemá tendenci je pouštět. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *