Jak čistit optiku na cestách?

lens_cleaning_kit-338x288

I když je fotograf šetrný ke své technice, přece jen se občas nevyhne nutnosti vyčistit svůj objektiv. Na rozdíl od čištění snímače (DSLR sensor) není péče o objektivy na cestách náročná, stačí mít k dispozici správnou výbavu. Popišme si celý postup krok za krokem:

 

 

 

První krok: Čištění vzduchem

Nejšetrnějším způsobem čištění objektivu je ofukování čistým vzduchem. Tímto způsobem většinou odstraníte většinu větších nečistot bez jakéhokoliv škrábance. Nikdy nefoukejte na optiku ústy! Použijte vždy speciálně k tomu určený balónek.

Druhý krok: Štěteček

Jestliže na optice zůstaly po prvním kroku pevné nečistoty jako přilepený prach, šetrně je odstraňtě pomocí speciálního štětečku na odstraňování prachu. Osobně máme velmi dobrou zkušenost se štětečkem Lenspen, který kombinuje grafitovou plošku na odstranění jemných nečistot a speciální štěteček na ty hrubší.

Krok tři: Vlhčené čistící ubrousky

Zejména pro odstranění mastných nečistot je potřeba použít speciální roztok na čištění optiky. Převážení kapalin je však velice nepraktické zejména kvůli omezením z ůdvodu bezpečnosti letového provozu, a proto s sebou vždy vozím Moistened Cleaning Tissues. Jedná se o jednorázové vlhké ubrousky, které dokonale vyčistí mastné nečistoty, nezanechávají skvrny a pokud jste před jejich použitím prošli kroky jedna a dvě, nehrozí poškrábání objektivu.

Závěrem je dobré zdůraznit, že optiku není třeba čistit, dokud není na fotografiích vidět nečistota. Drobné nečistoty fotoaparátu ani objektivu nevadí, protože jsou výrazně mimo hloubku ostrosti. Méně čištění prodlužuje životnost objektivu!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *