London New Tech Meet-up nám dodal sebevědomí

Když jsme dostali pozvání na 9. meet-up skupiny New Tech, který se konal 23. 4. 2015 v nádherném Google Campusu v Londýně, byla to pro nás čest. Na akci se prezentuje pouze pětice vybraných projektů a na rozdíl od většiny akcí se nehlásí projekty o účast, ale pořadatelé si sami vybírají zajímavé start-upy dle svého uvážení. To, že si nás všiml někdo v Londýně a že jsme získali možnost prezentovat se v jednom z nejlepších start-upových míst v Evropě, je prostě pro začínající projekt našeho formátu obrovská čest.

Po první vlně nadšení a načechrané pýchy přišlo vystřízlivění a klasická česká malost. Pětiminutová prezentace (pitch) v Angličtině před náročným publikem je zodpovědnost. Dalších pět minut otázek a odpovědí zase výzva, protože jsem odkojený americkou Angličtinou, takže londýnský akcent mi občas dělá problém a vůbec. Jak se na mě budou dívat s mým silným východním akcentem? Když jsem následně zjistil, že na celé akci budeme rozhodně ten nejmíň hi-tech projekt, nervozita ještě vzrostla. Big data processing pro marketing, on-line řešení pro medicínu, bitcoin burza a sociální síť s prvky umělé inteligence zněly strašně honosně ve srovnání s našimi foto průvodci pro nadšené cestovatele. Ale co! Už jsme něco dokázali, na Fripito jsme hrdí a když si nás vybrali, tak nás taky dostanou. Jak jinak získat zkušenosti, než zkoušením. A tak jsem vyrazil do Londýna.

IMG_2847

 

Londýnský Google Campus

Již samotné místo bylo prostě úžasné. Londýnský Google Campus je zvenčí celkem nenápadná budova kousek od Old Street, které je považováno za jedno z hi-tech center Londýna. Uvnitř ale člověka hned na první pohled osloví klasický neformální styl à la Google, který v Londýně tak nějak umně doplňuje jistou dávkou britské vznešenosti. Našel jsem si ubytování v jen pár minut vzdáleném hotelu a na prezentaci se dobře vyspal.

Google Campus London

Postavit se na pódium a být sám sebou

Na akci jsem vystupoval jako třetí řečník. To mi upřímně hodně pomohlo. Prvním řečníkem byl Holanďan s polským jménem, jehož angličtina byla tak šílená, že mě to opravdu hodně uklidnilo. Projekt odprezentoval trochu stroze, ale smysluplně a srozumitelně. 5 minut Q&A zvládl trochu hůř a to mě naopak dost vykolejilo. Otázky z publika padaly jedna za druhou a nešlo o klasické “Jaké máte plány do budoucna”, ale o opravdu smysluplné otázky k tématu a překvapivě do hloubky.

Druhý vystupoval klasický Američan z Kalifornie představující sociální síť. Byl opravdu vynikající, co se týkalo vystupování, sebejistoty a prezentačních dovedností. Na druhou stranu já pochopil celou myšlenku jeho projektu až na úplném konci otázek a odpovědí a jak jsem zjistil po přednáškách, nebyl jsem rozhodně sám. Takže z mého pohledu přesný opak prvního řečníka.

Pak jsem byl na řadě já. Prezentace se mi do přidělených pěti minut vešla úplně přesně, což bylo skvělé. Publikum reagovalo velmi dobře a končil jsem potleskem. Stačilo být sám sebou a prostě od srdce říct co děláme, proč a jak. Nicméně následných 5 minut otázek bylo ještě lepších. Na rozdíl od typicky českého ticha přišla doslova sprcha smysluplných dotazů a dokonce i návrhů, kam bychom se mohli dál rozvíjet. Žádné obligátní “a to budou mít všichni stejné fotky” nebo “a proč bych za to měl platit, když si to můžu najít na Googlu zadarmo”. Naopak reakce typu: “to je skvělý nápad, nechcete to propojit s Air B&B” nebo “můžu vás propojit na kamaráda fotografa”. Prostě konstruktivní přístup a snaha pomoct. Super.

New Tech Meet-Up

 

Networking na závěr

Po všech pěti prezentacích následoval networking s pizzou a Colou. Vyměnil jsem si kontakt asi s desítkou lidí a mluvil s dalšími cca třiceti lidmi z celkové audience asi 150 účastníků. To je výrazně lepší poměr než na podobných českých akcích. Hned po návratu do hotelu jsem měl v emailu kontakty na všechny účastníky a do rána další zhruba desítku reakcí. Až čas ukáže, co vyjde a co ne. V každém případě jsem strašně rád, že jsme do toho šli a pokud máte taky nějaký začínající projekt, mám pro vás radu. Zapomeňte na strach, najděte v sobě dostatek sebedůvěry a přijměte každou příležitost. Když nic jiného, tak příště to bude zase o kousek snazší.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *